Jakiego programu używamy do tworzenia logo?

Dawniej proces projektowania logo oparty był niemal wyłącznie na korzystaniu z kartki milimetrowej i dobrze naostrzonego ołówka. Pojawienie się technologii cyfrowych zrewolucjonizowało praktykę projektowania graficznego. Pierwsze, komercyjne programy komputerowe do obróbki grafiki pojawiły się już w latach osiemdziesiątych. Ta technologiczna przemiana miała na projektantów poważny wpływ. Znacznie ułatwiała ich pracę oraz dała wiele nowych możliwości.
Przeczytaj o tym, z jakiego fachowego oprogramowania korzysta profesjonalny grafik.

Projektowanie logo nie wymaga stosowania bardzo zaawansowanego technicznie oprogramowania graficznego. Nie ma znaczenia, jakiego programu używa projektant. Potrzebuje on jedynie narzędzia oferującego tworzenie obrazów wektorowych. Ważne jest także, aby wykorzystywany program umożliwiał eksport przygotowanej grafiki do kilku podstawowych i użytecznych formatów plików. Jest to ważne ze względu na późniejsze wykorzystanie projektu logo. O tym jakie formaty są niezbędne aby mogły być profesjonalnie wykorzystane przeczytacie w artykule  „Jakie pliki otrzymam po wybraniu logo?”.  Wybór programu to kwestia drugorzędna. Bardziej istotne są pomysłowość, kreatywność a także umiejętność sprawnego wykorzystywania oferowanych przez aplikację funkcji. Często twórca korzysta z konkretnego programu tylko dlatego, że się do niego przyzwyczaił.

Prawdziwy grafik nigdy nie rezygnuje z ołówka i kartki.

Obecnie na rynku programów komputerowych mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań i narzędzi służących projektowaniu graficznemu. Spośród nich wyróżniamy aplikacje darmowe, płatne a także narzędzia online.

Programy do projektowania logo online

Ostatnimi czasy w Internecie pojawiła się ogromna ilość serwisów oferujących projektowanie logo online. Dostawcy tego rodzaju usług zapewniają, że są one darmowe – jednak do pewnego stopnia. Użytkownik samodzielnie projektuje swoje nowe logo. Wszystko przebiega wygodnie, płynnie i błyskawicznie. Wystarczy wpisać nazwę jaka w projekcie ma się pojawić. Serwis podsuwa klientowi do wyboru kilka prostych kształtów, szablonów, gotowców. Propozycje dobiera maszyna. Logo dopasowywane jest przez algorytm, można uznać, że w zasadzie losowo. Następnie wybrany symbol można modyfikować, obracać, dopasowywać proporcje, kolorystykę itp. Przygotowany projekt można pobrać sobie na komputer i w tym miejscu darmowa opcja się kończy. W zależności od serwisu, pobranie lepszej jakości pliku następuje w ramach subskrypcji (ok. 50 zł miesięcznie), bądź jednorazowej opłaty ok. 300 zł. Różnica mała, efekt marny.

Tak mogą wyglądać ciekawsze propozycje symboli programów online.

Niestety, z profesjonalnym projektowaniem nie ma to wiele wspólnego. Przede wszystkim projekty nie są oryginalne, indywidualnie dopasowane, brak im wyrafinowania. Gotowe wyniki są sztampowe, nudne, bez polotu. Ponadto wiele osób może mieć identyczne logo różniące się wyłącznie nazwą. Kreatywny fast food.

Darmowe oprogramowanie do projektowania

Najbardziej chyba cenioną i popularną darmową aplikacją służącą do tworzenia grafiki wektorowej jest Inscape. Przeznaczony jest on przede wszystkim do tworzenia prostych grafik wektorowych, w tym znaków towarowych, ikon, symboli itp. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze i posiada większość podstawowych funkcji umożliwiających projektowanie. Można polecić go początkującym twórcom. Jego podstawową wadą jest brak możliwości obsługi standardu kolorystycznego CMYK, jednego z podstawowych formatów wykorzystywanych w druku. Brak tej możliwości dyskwalifikuje Inscape do profesjonalnego przygotowania plików z zaprojektowanym logo.

Płatne programy do grafiki wektorowej

Spośród płatnych programów służących do kompleksowego tworzenia i edycji grafiki wektorowej należy wymienić Illustrator oraz Corel. Są to programy, które nejczęściej wykorzystują profesjonaliści branży kreatywnej.

Illustrator, autorstwa amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego Adobe, to aktualnie najpopularniejszy program stosowany przez grafików na całym świecie. Jego pierwsza edycja wydana została w 1987 r. Illustrator jest rozbudowaną aplikacją oferującą wiele funkcji umożliwiających projektowanie zaawansowanych obrazów wektorowych. Aktualnie, najnowsza wersja dostępna jest wyłącznie w planach abonenckich.
Corel Draw to kanadyjski, nieco niedoceniany w branży kreatywnej, rozbudowany program graficzny. Pierwsza wersja programu pojawiła się w 1989 r. Posiada on wiele zaawansowanych funkcji i wygodny w użytkowaniu interfejs. Corel Draw umożliwia tworzenie różnego rodzaju zaawansowanych obiektów wektorowych. Od niedawna dostępny jest w formie rocznej subskrypcji.

Ciekawostka!

Program Corel daje możliwość otwierania, edytowania i tworzenia plików Illustratora (ai). Odwrotna sytuacja jest jednak niemożliwa gdyż Illustrator w ogóle nie rozpoznaje plików Corela (cdr).

Oba narzędzia dają grafikom olbrzymie pole do popisu a projektowanie logo to jedynie mały wycinek ich możliwości. Co bardzo ważne, programy umożliwiają eksport przygotowanych projektów do wielu profesjonalnych formatów plików graficznych gotowych do wykorzystania w wielu dziedzinach.

Pytanie: Czy do projektowania logo można wykorzystać program Photoshop?

Projektując logo można wykorzystać program Photoshop. Będzie to jednak bardzo niewygodne i niepraktyczne ponieważ narzędzie to jest przeznaczone do edycji i obróbki grafiki rastrowej (przede wszystkim zdjęć). Projektowanie logo polega na przygotowaniu grafiki w formie wektorowej a takiej Photoshop nie obsługuje.

Projektowanie logo wymaga profesjonalnego podejścia. W Studio Ludio korzystamy z profesjonalnego i w pełni legalnego oprogramowania firmy Corel i Adobe.

Potrzebujesz nowe, profesjonalne i idealnie dopasowane do swoich potrzeb logo?
Napisz do nas